Chłodzenie silnika Cummins w upały: jakie części warto sprawdzić?

Upały nie sprzyjają nie tylko ludziom, ale i samochodom. W ich wyniku może dojść do awarii układu chłodzenia, co może być przyczyną poważniejszych uszkodzeń licznych podzespołów, a nawet doprowadzić do zniszczenia jednostki napędowej. Z tego powodu przed nadejściem sezonu letniego, warto przeprowadzić diagnostykę silnika, ze szczególnym zwróceniem uwagi na układ chłodzenia. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie części warto sprawdzić.

Działanie układu chłodzenia w silniku

Układ chłodzenia odpowiada za zapewnienie jednostce napędowej optymalnych warunków pracy. Tym samym przyczynia się również do niskiego spalania i zmniejszenia emisji spalin. Uruchamia się on wraz z włączeniem silnika, kiedy to pompa cieczy chłodzącej wprawiana jest w ruch. Dzięki temu płyn chłodniczy krąży po układzie chłodniczym, odbierając temperaturę silnika i chroniąc go przez przegrzaniem. Właściwe działanie jest możliwe jeśli układ jest szczelny i znajduje się w nim odpowiednia ilość płynu. Niestety niekiedy mogą pojawić się problemy z układem chłodzenia. Do najczęstszych z nich należą: awaria termostatu, awaria chłodnicy, awaria pompy cieczy chłodzącej, uszkodzenie wentylatora w układzie chłodzenia, uszkodzenie uszczelki pod głowicą, a także zapowietrzenie układu chłodzenia. Przed sezonem letnim warto zatem sprawdzić sprawność działania wszystkich z tych elementów, aby mieć pewność, że nie dojdzie do przegrzania silnika w czasie upałów.

Komu powierzyć przegląd silnika Cummins?

Przegląd silnika Cummins przed sezonem letnim najlepiej powierzyć wyspecjalizowanemu serwisowi, który ma duże doświadczenie w pracy z silnikami tego typu. Będzie to gwarancja usług najwyższej jakości, a w razie potrzeby użycia oryginalnych części do silników Cummins przeznaczonych do układu chłodzenia. Podzespoły tego typu będą dostosowane do konkretnego modelu silnika, zapewniając mu wysoką wydajność i ekonomię eksploatacji. Są one ponadto trwałe i niezawodne.

Do wyspecjalizowanego serwisu warto się zwrócić również w sytuacji, kiedy awaria układu chłodzenia nastąpi na drodze. W takim przypadku dalsza podróż jest bardzo niebezpieczna i grozi zniszczeniem jednostki napędowej. Z pomocą może przyjść serwis mobilny wyposażony w odpowiednie narzędzia diagnostyczne. Po dotarciu na miejsce szybko określi on przyczynę awarii, a w większości przypadków będzie mógł również dokonać naprawy na miejscu. W samochodzie diagnostycznym znajdują się części do danego silnika, co pozwala przyspieszyć czas usunięcia usterki. Dzięki temu kierowca bez obaw będzie mógł ruszyć w dalszą podróż.

Podsumowując, aby nie dopuścić do problemów z chłodzeniem silnika Cummins podczas upałów, warto przed sezonem letnim oddać samochód do profesjonalnego serwisu, który sprawdzi działanie układu chłodzenia i w razie potrzeby wymieni niesprawne elementy. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że silnik się nie przegrzeje, nawet kiedy żar będzie się lał z nieba. To zaś będzie miało kluczowy wpływ na sprawność samochodu.

Kliknij i oceń artykuł!
[Total: 0 Average: 0]

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.